Vizsgáló modul

A program lehetővé teszi, a mérési jegyzőkönyvek (mérési eredmények) és a koordináta jegyzék kapcsolatának különböző szempontok szerinti vizsgálatát. A vizsgálatok eredményéről vizsgálati jegyzőkönyveket nyomtathatunk.

Az viszgálatokat lehet elvégezni:

Távmérés vizsgálata

A program automatikusan kiszőri a távmérési hibákat olyan módon, hogy összehasonítja a mérési jegyzőkönyvben szereplő mért és vízszintesre redukált távolságokat a végpontok koordinátáiból számított távolsággal. A Hálózat jellemzőinél beállított hibahatárnál nagyobb eltéréseket egy ablakban megjeleníti.

A vizsgálandó álláspontok kiválasztása után lehetőségünk van a Beállításokban megadott hibahatár ellenőrzésére ill. javítására.

Távmérés hibahatára

A hibahatár vagy a hibahatár értékét leíró függvény megadása után a program a kiválasztott mérési jegyzőkönyveken elvégzi a távmérési eredmények ellenőrzését. A mért távolságokat az összehasonlítás előtt redukálja a program.

Távmérési hibák

A kapott eredménylistában a program kijelzi az adott távolsághoz tartozó eltéréseket és a megadott vagy számított hibahatárt. Ha az eltérés nagyobb mint a hibahatár akkor azt a program H (hibás) betővel, ha kisebb akkor akkor J (jó) betővel jelzi. Az eredménylista végén készül egy statisztika, amely a hibás és jó mérések darabszámait és az eltérések középhibáit tartalmazza.

A vizsgálat végén statisztika készül:

  • a hibás mérések számáról,
  • a megfelelő mérések számáról,
  • és az eltérések középhibájáról

Az ablak tartalma elmenthető egy tetszőleges szövegfájlba, vagy akár ki is nyomtatható. Az mentés és a nyomtatás parancsok az ablak felbukkanó menüjéből, vagy az eszköztárról érhetők el. Ennek a funkciónak a segítségével kiszőrhető a téves pontazonosítások azon része, ahol volt távmérés. A program az összehasonlítást csak azokon a távméréseken tudja elvégezni, amelyeknél ismert mindkét végpont koordinátája.

« vissza

Tájékozások vizsgálata

A program a vizsgálandó álláspontok kiválasztása után a kiválasztott álláspontokon végrehajtja a tájékozásokat, és azok eredményét egy nyomtatható listában megjeleníti. A tájékozások végrehajtásakor figyelembe veszi a Tájékozás/Poláris pont számításnál kizárt irányokat. A vizsgálni kívánt mérési jegyzőkönyvek kijelölése után meg kell adni a hibahatár függvényét:

Tájékozás hibahatára

A hibahatár függvényét úgy kell megadni, hogy az eredmény másodperc érték legyen. A függvényben használható a {t} makró, ami a tájékozó irány hossza km-ben. Ha nem kell távolságfüggő hibahatárt alkalmazni, akkor elegendő megadni másodpercben a legnagyobb megengedett irányeltérés értékét, pl.: 30. A felkínált hibahatár függvény függ a hálózat típusától, amelyet a Beállításoknál a Hálózat jellemzőinél módosíthatunk.

Tájékozás vizsgálata

A kapott eredménylistában a program álláspontonként kijelzi a számított középtájékozási szöget és az irányeltéréseket és a hibahatárt. Ha az eltérés nagyobb mint a hibahatár akkor azt a program H (hibás) betővel, ha kisebb akkor akkor J (jó) betővel jelzi. Az eredménylista végén készül egy statisztika, amely a hibás és jó tájékozó irányok darabszámait és az eltérések középhibáit tartalmazza.

A vizsgálat végén statisztika készül

  • a tájékozó irány nélküli álláspontok számáról,

  • a hibás tájékozóirányok (ahol az irányeltérés nagyobb mint a hibahatár) számáról,

  • megfelelő tájékozóirányok számáról,

  • és az irányeltérések középhibájáról

Az ablak tartalma elmenthető egy tetszőleges szövegfájlba, vagy akár ki is nyomtatható. Az mentés és a nyomtatás parancsok az ablak felbukkanó menüjéből, vagy az eszköztárról érhetők el.

« vissza

Álláspontok koordinátáinak vizsgálata

Ez a vizsgálat megkeresi azokat az álláspontokat, amelyeknek nincsenek tárolva koordinátái. Ezt a funkciót pl. használhatjuk arra is, hogy listát kapjunk azokról a pontokról amelyek koordinátáit még ki kell számítani vagy be kell győjteni. A vizsgálathoz ki kell választani azokat az álláspontokat, amelyeken a vizsgálatot végre kívánjuk hajtani. A vizsgálat eredményét egy a fentiekhez hasonló listában kapjuk meg.

« vissza

Irányzott alappontok koordinátáinak vizsgálata

Ez a vizsgálat megkeresi a kiválasztott mérési jegyzőkönyvekben azokat az irányzott alappontokat, amelyeknek (még) nincsenek tárolva koordinátái. Ezt a funkciót pl. használhatjuk arra is, hogy listát kapjunk azokról a pontokról amelyek koordinátáit még ki kell számítani vagy be kell győjteni. A vizsgálathoz ki kell választani azokat az álláspontokat, amelyeken a vizsgálatot végre kívánjuk hajtani. A vizsgálat eredményét egy a fentiekhez hasonló listában kapjuk meg.

« vissza

Irányzott részletpontok koordinátáinak vizsgálata

Ez a vizsgálat megkeresi a kiválasztott mérési jegyzőkönyvekben azokat az irányzott részletpontokat, amelyeknek (még) nincsenek tárolva koordinátái. Ezt a funkciót pl használhatjuk arra is, hogy listát kapjunk azokról a pontokról amelyek koordinátáit még ki kell számítani.

A vizsgálathoz ki kell választani azokat az álláspontokat, amelyeken a vizsgálatot végre kívánjuk hajtani. A vizsgálat eredményét egy a fentiekhez hasonló listában kapjuk meg.

« vissza

Koordináta azonosság vizsgálata

Ennek az eszköznek a segítségével megkereshetők a koordináta jegyzékben a kiválasztott pontokhoz a megadott hibahatáron belül eső pontok. A vizsgálat indítása előtt a Tárolt pontok listájából át kell vinni a vizsgálandó pontokat a Vizsgálandó pontoklistájába és meg kell adni a hibahatárt.

Koordináta azonosság

A program ezután megkeresi a vizsgálandó pontokhoz a hibahatáron belül eső pontokat. Ahol nem talál megfelelő pontot, ott hibajelzést ad.

Koordináta aznosság vizsgálat

A vizsgálat végén statisztika készül

  • a hibás tételek számáról,

  • és az eltérések középhibájáról

Az ablak tartalma elmenthető egy tetszőleges szövegfájlba, vagy akár ki is nyomtatható. Az mentés és a nyomtatás parancsok az ablak felbukkanó menüjéből, vagy az eszköztárról érhetők el.

« vissza

Tájékozó irányok számának vizsgálata

Ez a vizsgálat a kiválasztott álláspontok közül megkeresi azokat, amelyeken a megadottnál kevesebb tájékozó irány lett mérve. Az vizsgálandó álláspontok kiválasztása után meg kell adnunk az egy álláspontról mérendő tájékozó irányok számát. Ezután a program listát készít azokról az álláspontokról amelyeken a megadottnál kevesebb tájékozó irány lett mérve.

Tájékozó irányok számának vizsgálata

« vissza

Tájékozó irányok hosszának vizsgálata

Ez a vizsgáló modul a kiválasztott álláspontokon megkeresi azokat a tájékozó irányokat, amelyek túl hosszúak vagy túl rövidek. Az vizsgálandó álláspontok kiválasztása után meg kell adni az elfogadható legrövidebb és leghosszabb tájékozó irány hosszát. Ezután a program listát készít azokról a tájékozó irányokról amelyek hossza nem esik a megadott intervallumba.

Tájékozó irányok hosszának vizsgálata

« vissza

Szabálytalan poláris részletpontok vizsgálata

Poláris részletmérés esetén általános szabály, hogy egy álláspontról mért részletpontra menő irány hossza ne legyen nagyobb mint az álláspontról mért leghosszabb tájékozó irány. Ennek az eszköznek a segítésével meg lehet keresni azokat a részletpontokat, amelyekre a fenti feltétel nem teljesül. A vizsgálat végrehajtásához szükség van az alappontok koordinátáira, de a részletpontokat nem szükséges kiszámítani. A vizsgálat végrehajtásához meg kell adni az összefüggést a leghosszabb tájékozó irány és az elfogadható leghosszabb részletmérés közötti összefüggést. Az összefüggést egy függvény segítségével adhatjuk meg a következő formában:

Hibahatár

A függvényekben {t} jelöli a leghosszabb tájékozóirány hosszát. Függvény helyett maximális távolságot is meg lehet adni.

A vizsgálat eredményéről vizsgálati jegyzőkönyv készül, amely tartalmazza

  • az álláspontok pontszámát és jelét,

  • a részletpontok pontszámát és jelét,

  • az álláspontról mért leghosszabb tájékozó irány hosszát,

  • a mért részletpont távolságát,

  • és a mérési jegyzőkönyv nevét amelyben a hibás mérés szerepel.

Szabálytalan poláris részletpontok vizsgálata

A vizsgálati jegyzőkönyv elmenthető egy tetszőleges szövegfájlba, vagy akár ki is nyomtatható. A mentés és a nyomtatás parancs az ablak felbukkanó menüjéből, vagy az eszköztárról érhetők el.

« vissza

Többször előforduló részletpontok vizsgálata

Ennek az eszköznek a segítségével megkereshetjük azokat a részletpontokat, amelyekre több mérés is van a mérési jegyzőkönyvben. Ha egy részletpont pontszám többször szerepel a mérési jegyzőkönyvben, akkor a részletpontok számításakor megjelenik egy figyelmeztető üzenet, mivel a koordináta jegyzékben egy pontnak csak egy koordinátája lehet.

Többször előforduló részletpontok vizsgálata

A mérési jegyzőkönyvben szereplő részletpontok pontszámát egyedivé lehet tenni a Részletpont átszámozás paranccsal.

« vissza

Címkék: